Blisko 5 milionów złotych pochłonie pierwszy etap remontu basenów letnich w Połczynie-Zdroju. W piątek (12 maja) podpisano umowę z wykonawcą i przekazano mu plac budowy.

Przetarg na remont – a właściwie budowę od nowa – kompleksu basenów letnich w parku zdrojowym w Połczynie-Zdroju wygrała firma Bud-Max ze Świdwina. Wykona go za 4,890 miliona złotych, praktycznie w całości z rządowej dotacji Inwestycji Strategicznych.

Były to pieniądze z transzy przeznaczonej dla gmin uzdrowiskowych, które straciły dochody w wyniku pandemii – obecny na uroczystości podpisania umowy Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, podkreślał, że bardzo mu zależało, aby dla samorządów uzdrowiskowych takie fundusze znaleźć.

Przypomniał, że tylko w ostatnich miesiącach Połczyn-Zdrój zasiliły pieniądze rządowe na renowację stadionu miejskiego, remont ulicy Kolejowej czy budowę sieci wodno-kanalizacyjnych na terenach wiejskich.

Bez tego wsparcia samorządów nie byłoby stać na takie przedsięwzięcia – Paweł Szefernaker dodawał, że wkład własny gminy nie przekracza kilku procent.

Przy wyborze wykonawcy nie obeszło się jednak bez problemów. Okazało się, że kwoty proponowane w pierwszym przetargu nawet dwukrotnie przekraczały wysokość pięciomilionowej dotacji. Gmina zmniejszała więc zakres prac, na co pozwalał dość ogólny zapis o modernizacji basenów, i w trzecim postępowaniu wyłoniła wykonawcę.

W pierwszym etapie wykonana zostanie rozbiórka istniejących obiektów, powstaną dwie nowe niecki basenowe, szatnie, toalety i cała infrastruktura – mówi Sebastian Witek, burmistrz Połczyna-Zdroju.
W drugim etapie zrobimy nieckę, która będzie czynna także zimą wraz z sauną.

Samorząd razem z wiceministrem będą szukać finansowania na drugi etap.

Zależy nam, aby z obiektu mogli korzystać miejscowi, jak i kuracjusze – dodawał Paweł Szefernaker.

Połczyńska pływalnia czasy świetności ma już dawno za sobą. Od kilkunastu lat kompleks stał niewykorzystany i niszczał. Obiekt został zbudowany w latach 30. XX wieku, jako ośrodek treningowy kadry niemieckich pływaków, którzy przygotowywali się tam do igrzysk w Berlinie w 1936 roku. Jednak ze względów technicznych i ekonomicznych basen od 2010 roku pozostaje nieczynny.

Betonowa niecka basenu ma już ponad 80 lat i jest mocno wyeksploatowana, wymagała więc częstego uszczelniania i innych kosztownych przygotowań przed każdym sezonem, w tym zakupu wody w cenie uzdatnionej wody pitnej.