Przyszłość gmin i nowe wyzwania przed nimi stojące oraz pomoc Ukrainie - to część tematów rozmów uczestników Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

Dziś odbyło się kilkadziesiąt paneli oraz m.in. sesja plenarna pod hasłem „Nowa rzeczywistość nowej epoki”. Wziął w niej udział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości Paweł Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem. Jak podkreślił, od pierwszego dnia wojny na Ukrainie współpraca na linii rząd - samorząd przebiegała tak, by jak najskuteczniej wspierać uchodźców wojennych.

Powstała w Polsce pierwsza w Europie ustawa pomocowa wychodząca naprzeciw oczekiwaniom samorządów powiatów, miast, gmin tak, by była podstawa prawna do działań na rzecz pomocy uchodźcom. Była wypracowywana od pierwszych godzin. Spotkałem się z pełną chęcią zaangażowania. Żadna administracja na świecie sama nie podołałaby temu wyzwaniu - powiedział wiceminister, podkreślając, że w obliczu tragedii jaka dotknęła Ukraińców, spory polityczne, normalne w demokratycznym państwie, zeszły na dalszy plan.

Oceniając kongres wiceminister powiedział:

Bardzo dobrze, że spotykamy się na różnych platformach, rozmawiamy. Ważne jest, by się uzupełniać.

Marszałek Warmii i Mazur Gustaw Marek Brzezin podkreślił, że to właśnie Polska lokalna jest najlepszym miejscem do dyskusji:

W sposób empiryczny i z dużym wyczuciem kreuje to, co jest istotne w samorządach, demokracji, państwach demokratycznych.

VIII Europejski Kongres Samorządów rozpoczął się w poniedziałek. Bierze w nim udział ponad 2 tysiące gości - to samorządowcy, przedstawiciele rządu, przedsiębiorcy, naukowcy i społecznicy.